Az előző részben arról írtam, hogy mire érdemes oda figyelni a tanulás megkezdése előtt, és alatt. Most magáról a tétel tanulástól szeretnék írni. Jó esetben kidolgoztad a tételedet, még év közben és meg is tanultad, dolgozatot írtál belőle, vagy feleltél, tehát most már csak át kell ismételni. De mi van akkor, ha ott ülsz a tétel felett és úgy tűnik, mintha most látnád először?
Érdemes egy stratégiát kitalálnod, hogy hogyan is tanuld meg. A stratégia függ attól, hogy milyen a tanulási stílusod, milyen tantárgyat tanulsz, milyen típusú a tételed (elméleti, gyakorlati: feladatokat, kísérleteket tartalmaz). Ilyen stratégia lehet, ha folyamatosan addig ismételgeted a tételt, amíg meg nem tanulod. Szerintem az ismétlés nagyon fontos, de ennél a módszernél lehet hatékonyabban is tanulni.
Elméleti tételhez, illetve a gyakorlati tétel elméleti részéhez a következő stratégiát ajánlom:
1. Olvasd át, és értsd meg a tételt! Nézd meg miről szól, milyen részekből áll, azok között milyen kapcsolat van.
2. Keresd meg a tétel logikai vázát! Először ezt tanuld meg! Majd erre felépítve a tétel többi részét (tételeket, bizonyításokat, definíciókat, évszámokat). Ehhez érdemes készíteni egy "puskát" amin rajta van a vázlat és ez alapján mond el először a tételedet.
3. Mond fel! Próbáld vissza mondani először részenként, aztán pedig egészben a tételt.
4. Ismételj! Ismételd át a tételt a tanulás végén, a tanulás után pár nappal, illetve a vizsga előtti napokban.
A gyakorlati részhez, ha ismered a feladatot akkor azt gyakorold, vagy ha nem akkor olyat amilyen várható a vizsgán.