Az olvasásról, olvasási technikákról rengeteg könyvet írtak már. Alapvetően az a cél, hogy minél gyorsabban és minél jobb szövegértéssel olvass.
Azt, hogy milyen gyorsan tudsz olvasni az itt tudod lemérni.
Nem mindig kell a gyorsolvasást használni. Különbözőképpen olvasol bizonyos szövegeket. Például a menetrendet másképp olvasod, mint a kötelező olvasmányt vagy egy cikket. Érdemes ezeket tudatosítani ahhoz, hogy eredményesebben tudj tanulni.
A kutatók 4 féle olvasási módot különböztettek meg.
-
Felületes olvasás. Ezzel olvasással érdemes kezdeni a tanulást. Először átfutod a szöveget ennek az a célja, hogy kapj egy képet a szöveg felépítéséről, tartalmáról. Ilyenkor az agyad felkészül az alaposabb szövegelemzésre. Pl. cikkek, hírek, rövidebb szövegek olvasásánál is használható, ha gyorsan akarsz információhoz jutni.
-
Gyors olvasás. A szöveg gyors tempóban való átolvasása egy konkrét információ keresésének céljával. Ilyenkor csak a neked fontos információkat szűröd ki. Pl. menetrend, árlista, tájékoztató.
-
Lassú olvasás. Ha már nagy vonalakban megértetted a szöveget (felületes olvasással), de mélyebben is meg szeretnéd ismerni az összefüggéseket, jegyzetet, kiemeléseket akarsz készíteni. Pl. szakszövegek.
-
Figyelmes olvasás. Ha bonyolult összefüggéseket tartalmazó szöveget kell értelmezni, kijegyzetelni. Ahol minden mondatot meg kell érteni. Pl. használati utasítás, jogi szövegek, versek
Egy hasznos olvasási technika a jobb szövegértés eléréséhez:
Insert olvasás
Ezt a technikát a Nemzetközi Olvasástársaság dolgozta ki.
Röviden a szöveg olvasása közben:
Tegyél egy pipát oda és akkor, ha az olvasott szöveg megegyezik azzal, amit már eddig is tudtál.
Tégy - jelet oda ahol ellent mond a korábbi ismereteidnek.
Tegyél + jelet ha új információkat olvasol, amit eddig nem tudtál.
Tegyél ? jelet, ha az adott szöveg további kérdéseket vet fel benned.
Miért jó ezt használni?
-
Kevesebbszer kell átolvasnod egy szöveget ahhoz, hogy többet megjegyezz belőle.
-
Az összefüggéseket gyorsabban megérted, mert folyamatosan azon fogsz gondolkozni, mi az amit már tudtál és hogyan kapcsolható hozzá az új információ.
-
A saját véleményed is hamarabb kialakul a témáról, mert kritikusan olvasol.
-
Segít, hogy gyorsabban tudj tanulni.
Az olvasás még nem egyenlő a tanulással. Olvasás közben 5 perc eltelte után az információ 50%-a, másnapra a 90%-a elfelejtődik. Ahhoz, hogy az olvasott információ hosszabb távon is megmaradjon, az olvasott szöveggel valamit tenni kell. Ehhez mutatok most be egy technikát.
Háromszori átolvasás
-
Felületes olvasás. Először olvasd át a szöveget, nézd meg a címeket, alcímeket, főbb mondanivalókat. (Lassú vagy figyelmes olvasással.)
-
Tényleges olvasás. Dolgozd fel a szöveget, ha szükséges készíts jegyzetet.
-
Ismétlés, összegzés. Újra olvasd át és gondold át az olvasottakat.
Ha tetszett a bejegyzés kérlek oszd meg, hogy mások is olvashassák.